A szegedi Katolikus Ház küldetése hidat alkotni az egyházi és a civil élet színterei között.
Programjainkkal, képzéseinkkel és szolgáltatásainkkal teret adunk a dél-alföldi régió vallási és kulturális eseményeinek, valamint találkozási lehetőséget biztosítunk a különböző generációk és közösségek számára.
Közösségi ház
A szegedi Katolikus Ház mint a Szeged-Belvárosi Plébánia közösségi háza különböző közösségek találkozási színtere: baba-mama klub, nyugdíjasklub, cserkészprogramok, szociális kezdeményezéseken dolgozó önkéntesek, családos csoportok, papi találkozók…
Képzési ház
A Katolikus Ház tevékenységének meghatározó eleme a képzés: akkreditált felnőttoktatási intézményünk jelenleg is egy harminc órás pedagógus-továbbképzés fejlesztésén dolgozik a szociális érzékenyítés témájában.
Rendezvényhelyszín
Igényes, kellemes és elegáns térre van szüksége a belváros szívében? Konferenciákhoz, családi eseményekhez, előadásokhoz, fórumbeszélgetéshez, képzési alkalomhoz is tudunk megfelelő helyszínt biztosítani. Sőt, igény esetén a résztvevők étkeztetéséről is gondoskodunk catering szolgáltatásunk keretében.
Dinamikusan, vidáman és innovatívan.
Vezető kedvezményezett: Katház Közhasznú Nonprofit Kft
Projektpartnerek:
A pályázat időtartama: 2015. szeptember 1. – 2018. augusztus 31.
Érted? Érte és Érted…
A hároméves stratégiai partnerség keretében arra vállalkoztunk, hogy harmincórás akkreditált pedagógus-továbbképzést dolgozzunk ki középiskolai tanárok számára a szociális érzékenyítés témakörében. A közvetlen célcsoport, a középiskolai pedagógusok bevonása mellett fontosnak tartjuk, hogy a pályázat hatása hosszú távon a közvetett célcsoport, azaz a diákok között fog megmutatkozni.
Az alapötletet egy 2014-es szociális projekthét adta, amelyet Kapcsolódj be Te! is címmel valósítottunk meg a Katolikus Házban 25 középiskolás fiatal számára. A speciális módszertan szerint működő projekthét tapasztalatai azt mutatták, hogy az oktatás másik főszereplőjét, a pedagógust is célzottan be kell vonni a szociális érzékenyítés folyamatába.
Mert a társadalmi problémák körülvesznek minket, akkor is, ha nem veszünk róla tudomást. A továbbképzés kidolgozásával ahhoz szeretnénk segítséget nyújtani, hogy a felnövekvő generációk felelősnek érezzék magukat környezetükért és közösségükért, és egyéni lehetőségeik szerint bekapcsolódjanak a szociális érzékenyítés folyamatába és a társadalmi problémák megoldásába.
A projektfolyamat során összesen 10 szellemi terméket készítünk el, két képzést valósítunk meg, és 30 középiskolai pedagógussal valamint egy 15 fős tréneri csapattal dolgozunk együtt.
Vezető kedvezményezett: Katház Közhasznú Nonprofit Kft
Projektpartner: Háló Keresztény Közösségfejlesztő Egyesület
A pályázat időtartama: 2012. január 1. – 2012. december 31.
A határmenti együttműködés keretében 14 közösségi eseményt valósítottunk meg vajdasági partnerünkkel. Programjaink között szerepelt előadássorozat, nyári tábor, ifjúsági közösségi találkozó, népi mesterségek napja, civil stand a Szegedi Ifjúsági Napokon, Árvízi Emléknap cserkészrendezvény…
A programsorozat találkozási lehetőségek kavalkádja volt: idősebbek és fiatalok, a határ két oldalán élő közösségek, önkéntesek. A projektesemények teljes résztvevői létszáma meghaladta a 4500 főt.
A projekt megvalósítása során szeretnénk megvilágítani azt a társadalmi problémát, hogy bizonyos hátrányos helyzetű régiókban a fiatalok munkanélkülisége magas. A projekt során mindegyik szervezet a saját tapasztalatait és tudását adja hozzá, mely egy stratégiai partnerség keretében, próbál megoldást is javasolni a problémára. A projekt fő célja, hogy személyes életvezetési tanácsadásnak köszönhetően csökkenjen a passzív hozzáállás és a motiválatlanság.
Célunk, hogy segítsünk a középiskolás diákoknak, hogy a különböző életvezetési képzéseknek köszönhetően könnyebben boldoguljanak a világban és ezáltal hasznos tagjaivá váljanak a társadalomnak. Mindezt a már meglévő, jó gyakorlatok cseréjével, a középiskolások részére kifejlesztett tananyaggal, tréningekkel és mentorprogram létrehozásával szeretnénk elérni.
A szegedi Katolikus Ház igazi szervezeti bázis: számos egyházi, ifjúsági és karitatív szervezetnek adunk otthont. Civil szervezeteink fontos feladatot látnak el a társadalom különböző területein, az egyház által képviselt értékek mentén. Emiatt fontosnak tartjuk, hogy megbízható háttérrel és szervezeti erőforrásainkkal támogassuk és segítsük munkájukat, ezzel is hidat építve a társadalom és az egyház tagjai és színterei között.
A Szeged-Belvárosi Római Katolikus Plébánia több, mint hagyományos értelemben vett egyházközség: a Szeged belvárosában élő hívek hitéletének ellátása mellett a város és a Dél-alföldi régió fontos vallási központja. A liturgikus élet, a hitoktatás, a közösségi pasztoráció, a szentségi felkészítés, a katekumen képzés és különböző programjaink révén célunk, hogy az emberekkel megismertessük az egyházat, és Istenhez vezessük őket.
Tavasztól őszig a téren, hangulatos nyitott terasz várja frissítőkkel, esténként élő zenével. A városban itt található a legváltozatosabb élőzenés koncertvilág, ezenkívül számos kulturális program a kávéházban és a klubban: művészeti kiállítások, könyvbemutatók, filmklub. A Fonó Budai Zeneház első vidéki Fonó Klubja is itt működik!
A Tau – Ferences Jótékonysági és Evangelizációs Alapítvány azért jött létre, hogy segítse a nehéz élethelyzetben élő személyeket, különös tekintettel a délvidéki (vajdasági) gyermekekre. Támogatni kívánja a katolikus evangelizációs tevékenység különböző formáit. A Tau Alapítvány szakmailag elsősorban a délvidéki Lurkóházak fenntartását és működtetését tekinti prioritásnak.
A Pasztorális Helynökség irodáinak munkatársai a Szeged-Csanádi Egyházmegye közösségeinek megerősítésén, és közösségi hálózatok kiépítésén dolgoznak. Ennek érdekében közösségi, lelki és szakmai programokat szerveznek. A Helynökség családok felé irányuló munkáját a CsaládKözPont fogja össze. A 2014 óta működő CsaládEgyetem – A boldogság tanulható c. prevenciós programsorozatuknak is a Katolikus Ház ad helyet.
Mottónk: Megőrizve megújítani!
A nevelés és az önkéntesség szolgálatában – a cserkészmozgalom dél-alföldi irodája találkozási helyet és programszervezési bázist biztosít Csongrád és Békés megye cserkészei, a Szegeden élő és tanuló cserkészek számára. Az ifjúságnevelés mellett az elkötelezett önkéntesek rendszeres foglalkozásokkal és különböző programokkal várják az érdeklődő fiatalokat.
A Szegedi Katolikus Egyetemi Lelkészséget 1996-ban hozták létre. Célunk, hogy a Szegeden tanuló, az otthoni közösségükből eljött egyetemisták számára közösséget, otthont teremtsünk. A Lelkészséget „közösségek közösségeként” lehet legjobban leírni, hiszen gerincét egyrészt a heti rendszerességgel találkozó kisközösségek (katekumen, karitatív csoport, “klasszikus” beszélgetős közösségek), másrészt a számukra, vagy velük együtt szervezett programok (Kárpát-medencei Egyetemi Lelkészségek Találkozója 2016, Megaközi, Táncház, Szolidaritás Éjszakája, Városi Keresztút, stb.) jelentik.
A Magyar Pax Romana egy katolikus értelmiségi világszervezet része (International Catholic Movement for Intellectual and Cultural Affairs; Mouvement International des Intellectuels Catholiques), amely 1921 óta létezik, és eleinte egyetemista szervezetként működött. A kommunista hatalomátvétel után az emigráció tartotta fenn a magyar szervezetet, amelynek elnevezése 1987-től megváltozott, a KMÉM-Pax Romana nevet vette fel (Katolikus Magyar Értelmiségi Mozgalom). Magyarországon a rendszerváltozást követően, 1991-ben alakult meg a Pax Romana, 2000 óta Magyar Pax Romana az egyesület elnevezése.